تبلیغات
نیروی دریایی نیروی راهبردی - سواحل مكران در گذر تاریخ
 
نیروی دریایی نیروی راهبردی
این وبلاگ تابع قوانین و مقررات نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد و صرفا یک پایگاه اطلاع رسانی می باشد.

نیروی دریایی امروز در بسیاری از نقاط عالم و در کشور ما یک نیروی راهبردی است، به چشم یک نیروی راهبردی به نیروی دریایی باید نگریسته شود. سواحل جنوب شرق کشور که در اختیار نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی است، مناطق بسیار مهمی است و ظرفیت های بسیار خوبی برای پیشرفت دارد، به آنجاها اهتمام ورزید و اهمیت بدهید. دریانوردی ها را که امروز بحمدا... شکل پیشرفته ای نسبت به گذشته گرفته است، ادامه بدهید،به زیرسطحی ها اهمیت بدهید و توجه کنید، امکانات و تجهیزات پدافندی سطحی را در همه جا، بخصوص در دریاهای جنوب مورد توجه قرار بدهید. نیروی دریایی امروز بحمدا... ظرفیت های خوبی دارد،بحمدا... فرماندهی خوبی هم دارد.امروز تلاش شما میتواند ثمرات زیادی را به بار بیاورد و شکوفایی برای شما، برای نیروی دریایی،برای کل ارتش جمهوری اسلامی و برای نیروهای مسلح جمهوری اسلامی،انشإا... به بار بیاورد. این را از خدا میخواهیم،به او دل می بندیم و مطمئنیم که آنچه را که او اراده کند و اراده خواهد کرد به آن خواهیم رسید. بیانات فرماندهی معظم کل قوا در دانشگاه علوم دریایی امام خمینی(ره)- سال1388

درباره وبلاگدرکشورعشق مقتدا خامنه ایست فرماندهی کل قوا خامنه ایست... دیروزاگرعزیز مصر یوسف بود... امروز عزیز دل ما خامنه ایست... مدیر وبلاگ : یاسر علیزاده
عکس مدیر وبلاگبالای سرم عکس تو را نصب نمودم یعنی که سر من به فدای قدم تو.... مدیر وبلاگ : یاسر علیزاده
نوای بینواییدانلود کد پخش کننده رهبر1
صفحه آسمانیمطالب اخیر
نویسندگان

مكران سرزمینی ساحلی در جنوب خاوری ایران و جنوب باختری پاكستان است كه در طول خلیج عمان از رأس‌الكوه در باختر جاسك تا لاس بلا در جنوب خاوری ایالت بلوچستان پاكستان گسترده است.

كوه‌های خشك و بایر كرانه‌های مكران از دید جغرافیای طبیعی دنباله كویر است، كه تا آنجا گسترش یافته. گویا در در سده‌های میانه این سرزمین از آنچه اكنون دیده می‌شود، حاصلخیزتر بوده ولی هیچگاه از دید دارایی دارای اهمیت نبوده است. جغرافی‌نویسان پیشین اسامی بسیاری از شهرهای مكران را در كتاب‌های خود ثبت نموده‌اند ولی هیچكدام به طور گسترده از آن شهرها یاد نكرده‌اند. مهمترین درآمد مكران از نیشكر و یك گونه شكر سفید موسوم به پانید بوده است كه از آنجا به سرزمین‌های مجاور صادر می‌گردیده.

مكران در عصر هخامنشیان

هرودوت(مورخ یونانی 484 تا 425 ق.م )در كتاب سوم تاریخ خود تعداد20 سانتراپی (استان) برای حكومت هخامنشی بر شمرده است كه چهاردهمین استان مكا یا مكران است با مردمی غیر آریایی.هرودوت سه قوم غیر ایرانی را ساكن این قسمت می‌داند كه عبارتند از :

  1. قوم میكوی كه به عقیده فرای مكران از نام آنها گرفته شده است. و به معنی ساحل مكا است.
  2. قوم اوتیوئی یا یوتی كه به عقیده فرای می‌تواند نیاكان جوتها باشند كه نباید آنها را با لوریان و جتها اشتباه گرفت.
  3. پاریكانویی كه به نظر فرای نام خویش را به باریز داده است. باریزی كه در كتابهای جغرافی دانان مسلمان از آن یاد شده است و هم نام رشته كوهی در كرمان بین بم و جیرفت است.

مطابق با نظر هردوت در این سرزمین بزرگ یعنی چهاردهمین استان هخامنشیان علاوه بر سكنه بلوچستان فعلی زرنگیان نیز می زیسته اند .یعنی دو سرزمین سیستان و بلوچستان در یك استان بوده اند . از هردوت كه بگذریم در كتیبه‌های عصر هخامنشی نیز نام این سرزمین مكه یا مكران آمده است در كتیبه بیستون كه یكی از بزرگترین كتیبه‌های تاریخ است و در 40 كیلومتری شرق كرمانشاه واقع است داریوش اول شاهنشاه هخامنشی(521تا 486 ق.م) سرزمین مكا یا مكران را یكی از 23 ایالت امپراتوری خود نامیده است. علاوه بر آن نام مكران در كتیبه شوش و نقش رستم نیز آمده است. در آرامگاه داریوش هخامنشی در نقش رستم پشت سر نگاره داریوش سنگ نبشته‌ای كه به شدت آسیب دیده است قرار دارد در این سنگ نبشته داریوش از اقوام تحت تسلط خود نام برده است كه عبارتند از پارسی ها، مادی ها، عیلامی ها، پارتی ها، آریایی ها، بلخی ها، سعدی ها، خوارزمی ها، زرنگی ها، اسه گرده ها، گنداری ها، هندی ها، سكای‌های هوم خوار، تیز خود، آشوری‌ها ٬مصری ها، ارمنی ها، كاپادوكیها، ایونی ها، سكاهای آنسوی دریا، تراكیه‌ای ها، ایونی‌های كلاه لاك پشتی، لیبیایی‌ها ٬حبشی ها، مكرانی ها، و كاری ها.، داریوش در این سنگ نوشته می‌گوید : اهورا مزدا چون این سرزمین را آشفته دید آن را به من ارزانی داشت من شاه هستم اگر می خواهی بدانی كه كدام كشورها یی كه داریوش شاه داشت پیكرها را ببین كه تخت مرا می‌برند آنگاه پی خواهی برد. آنگاه برایت روشن خواهد شد كه نیزه مرد پارسی دور رفته است . در این نگاره داریوش بر سكویی ایستاده كه حاشیه آن با تصویر شیرهای افسانه‌ای تزئین شده است.سكویی كه داریوش بر آن ایستاده بر دوش نمایندگان سی كشور است كه یكی از آنها از مكران یا مكه است. پس از داریوش پسرش خشایارشاه نام مكران را در یكی ازسنگ نوشته‌های خویش آورده است.

در مورد نام بلوچستان در زمان هخامنشیان می‌توان گفت كه پادشاهان هخامنشی این سرزمین را مكا یا مك خوانده اند ولی محققان یونانی آن را گدروزیا یاد كرده اند .نام دیگر بلوچستان فرای عنوان همان "رخج" است كه در كتیبه‌های هخامنشی آمده است و ظاهرا بلوچستان شمالی و نقاطی ازجنوب افغانستان را شامل می‌شود.

پرچم ایالت مكران پاكستان

در مورد معانی مكران نظرات متفاوتی وجود دارد مثلا مكران به معنی باتلاق یا مكران به معنی ماهی خواران . ساحل مك‌ها- سرزمین نخل خرما- واژه‌ای كهن و باستانی كه اشاره به قوم میكوی، ساكنان قدیمی این سرزمین دارد .

نوع مطلب :
برچسب ها :

ساعتلوگوی حمایتی ما
لوگوی دوستان
ارتباط با سامانه فرماندهی آجاارتباط با سامانه فرماندهی آجا

ارتباط با سامانه فرماندهی نداجاارتباط با سامانه فرماندهی نداجا

تلویزیون آنلاینآب و هوا مناطق نیروی دریایی ارتش ج ا ا 
 
بالای صفحه